کشف گونه های جدید مرجان در خلیج فارس

سبزپرس – گروه محیط دریایی: یک گروه مستند ساز در خلیج فارس، موفق به کشف یک کلونی از گونه های ثبت نشده مرجان ها در اعماق خلیج فارس شد.

به گزارش سبزپرس، «علی عبدی پور»، کارگردان مجموعه مستند «کاوش در اعماق خلیج فارس» حین فیلمبرداری زیرآب برای این مستند در دست ساخت، یک کلونی از مرجان های نرم که تاکنون در ایران به ثبت نرسیده بود را کشف کرد. 
این کلونی مرجانی، شامل مرجان های «بادبزنی» (Sea Fan) هستند که به گفته عبدی پور، تاکنون گزارشی از مشاهده آنها در محدوده آبهای ایران در مراجع علمی منتشر نشده است. 
نکته جالب توجه درباره این مرجان ها آن است که زیستگاه آنها در اعماق 40 تا 60 متری و در میانه تنگه هرمز و محل عبور کشتی های بزرگ قرار گرفته است. به گفته گروه مستند سازی، در این نقطه، رودخانه ای زیرآبی قرار دارد که باعث تلاطم و کدورت آب در این زیستگاه می شود.  
گروه تحقیقاتی این مجموعه مستند با بررسی عکس های این مرجان ها، دریافتند علاوه بر آنکه عمده گونه های این کلونی تاکنون در ایران به ثبت نرسیده اند، بلکه عمر برخی از آنها نیز به بیش از 300 سال می رسد. 
این تصاویر، حین ساخت مجموعه مستند «کاوش در اعماق خلیج فارس» به ثبت رسیده اند که به تهیه کنندگی و کارگردانی «علی عبدی پور» در دست ساخت است. 
این مجموعه مستند، محصول صدا و سیمای مرکز بوشهر است که «دکتر حمید رضایی»، «دکتر کاوه صمیمی»، «دکتر شریف رنجبر» و «مهندس سید محمد داخته» اعضای گروه تحقیقاتی آن هستند. 
بخش عمده این مجموعه مستند، شامل تصاویر زیر آب است که تصویربرداری زیرآب این مجموعه توسط عبدی پور و همکارش «حمید شمسی» انجام می شود و «یاسین جمالی» نیز دستیار تصویر این مجموعه است. «عباس عبدالهی» نیز در این مجموعه دستیار کارگردان است. 
قرار است این مستند از شبکه های سیمای استان بوشهر و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شود.

 

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .