شمشیر ماهی

شمشیر شمشیر ماهی در واقع آرواره برنده فوقانی اوست که در نوع بالغ آن 3/1 طول تمام ماهی را تشکیل می دهد نقش این شمشیر ممکن است برای مقاومت بدن او در مقابل جریان آب باشد و او در مسیر مستقیم پیش ببرد و در هنگام شکار برای کشتن یا مجروح کردن طعمه مورد استفاده قرار گیرد شمشیر ماهی ها شکارچیانی هستند که می توانند تا سرعت 64 کیلومتر (40 مایل) در ساعت شنا کنند.
-------------------------------------------------------------------------
شمشیر ماهی ها (xiphias gladius) ماهیانی کشیده و شکار چیانی مهاجر هستند که در مقایسه با منقار گرد و صاف مارلین ها دارای منقار های دراز و تختی هستند. شمشیر ماهیها بدنی کشیده و گرد دارند و فاقد دندان و پولک حتی در سنین بلوغ هستند. طول این ماهیها از 14 فیت و وزن شان از 190/1 پوند تجاوز نمی کند.رکورد ماهی گیری ثبت شده توسط انجمن بین المللی ماهی گیری یک ماهی 182/1 پوندی است که در کشور شیلی در سال 1953 صید شد.
شمشیر ماهیها در همه اکوسیستم دریایی جهان یعنی هم درآبهای استوایی و نیمه استوایی و هم د رآبهای ملایم یافت می شوند ولی تجمع این ماهیها در نقاطی که جریانهای اقیانوسی بزرگ به هم می

پیوندند و همچنین در طول جبهه های گرما بیشتر است. آنها در آبهای سطحی آمیخته که در آن درجه حرارت آب بیش از 15 درجه سانتی گراد است زندگی می کنند ولی قادرند برای مدت کوتاهی نیز در آبهای خنک با درجه حرارت 5 درجه سانتی گراد به سر ببرند. این سازگاری به کمک ارگانهای ویژه تبادل گرمای چشم و مغز میسر می شود.
مناطقی که در آن گونه ماهی ها به وفور یافت می شوند عبارتند از شمال هاواییی در امتداد منطقه انتقالی اقیانوس آرام شمالی، در امتداد سواحل غربی آمریکا و مکزیک و در اقیانوس آرام غربی و شرق ژاپن. الگوهای مهاجرتی خاصی در مورد مهاجرت این ماهیها گزارش نشده است اگرچه اطلاعات موجود حاکی از این است که آنها از اقیانوس آرام مرکزی و شمال هاوایی شرق یعنی ساحل غربی ایالات متحده آمریکا حرکت می کنند.
ره گیری های صوتی حاکی از این است که این ماهیها حرکات دایلی در اعماق دریا در طول روز انجام می دهند و در طول شب به سمت آبهای سطحی آمیخته حرکت می کنند.گاهی در طی انجام این حرکات عمومی آنها سطح پراکنده عمیق و شکار کوچک را دنبال می کنند.
گونه ماده بیش از نر رشد می کند برای مثال به ندرت اتفاق می افتد که وزن ماهی نر به بیش از 300 پوند برسد. در شمال غرب اقیانوس آرام گونه ماده در 5 ـ 4 سالگی به بلوغ می رسد و این در حالی است که گونه نر در 3 تا 4 سالگی به بلوغ می رسد. در اقیانوس آرام شمالی تخم گذاری در آبهای گرمتر از 24 درجه سانتی گراد از ماه مارس تا جولای صورت می گیرد و در منطقه استوایی اقیانوس آرام صورت می گیرد . غذای شمشیر ماهی بالغ را ماهیهایی از قبیل تونای کوجک، ماهی زرین، باراکودا، ماهی پردار، ماهی استومدی و همچنین گونه هایی که در اعماق دریا زندگی می کنند همانند hake و ماهی کوهی تشکیل می دهند. شمشیر ماهی ها خصوصا شمشیر ماهی هایی بالغ کمتر شکار می شوند ولی با این وجود ماهی های جوان در معرض شکار شدن بوسیله ماهی های دریایی بزرگ هستند.

منبع : http://daneshnameh.roshd.ir

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .