بلایی که زباله های دریایی بر سرحیوانات می آورند!


انباشت زباله های پلاستیکی در سواحل و آب های ساحلی حیات آبزیان را که از مواد غذایی همراه این زباله ها تغذیه می کنند،به خطرانداخته است.بر اساس تحقیقات انجام شده، پلاستیک بر خلاف مواد طبیعی در محیط زیست به سادگی تجزیه نمیشود وجریان های دریایی حجم عظیمی از زباله های پلاستیکی را به سواحل می آورند و انبار می کنند.

 


طبق نظر کارشناسان علوم دریایی زباله های پلاستیکی دردریاها و اقیانوس ها حیات دست کم 267 گونه جانوری از جمله مرغ های دریایی، لاک پشت ها، فک ها وانواع ماهی ها را که در پی خوردن مواد غذایی همراه با زباله های پلاستیکی هستند به خطر می اندازد.
 
 
20 درصد زباله ها پلاستیکی از خشکی به دریا راه می یابند و مابقی زباله هایی هستند که به طور مستقیم در دریا ریخته می شوند که سر چشمه اصلی آنهارا می توان گردشگران ،فاضلاب ، صنعت ماهیگیری،کشتیرانی و قایقرانی دانست.
زباله های پلاستیکی در ابعاد ریز و درشت مشکل تمامی دریاهای عالم است. به طوری که برخی از جانداران دریایی مانند انواعی از صدف ها می توانند به این زباله ها بچسبند و همراه جریان آب هزاران کیلو متر جابجا شوند که ورود این جانداران به محیط زیست جدید می تواند جانداران بومی را با مشکل روبرو کند.
برخی گونه های آبزی نیز این زباله های پلاستیک را با طعمه اشتباه می گیرند و ازآنها تغذیه می کنندکه این امر می تواند بیش از گذشته به آبزیان آسیب برساند. علاوه بر این برخی از مرغ های در یایی بزرگ از زباله های پلاستیکی تغذیه می کنند و با وجود آنکه معده آنها پر می شود اما باز به علت نرسیدن مواد غذایی به بدنشان از گرسنگی می میرند.

 

کم شدن مصرف روز افزون و بی رویه پلاستیک و گسترش صنایع بازیافت این ماده ضرورت دارد.چون ذرات ریز میکروسکوپی پلاستیکی در نتیجه فعالیت صنایع مختلف تولید می شود و سرازیر شدن پسماندهای آنها به آب دریاها و سمی شدن آبها، پیامدهای زیست محیطی جبران ناپذیری را به بار می آورد.
 

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .