کرال سینه

تعریف: کرال سینه عبارت است از سر خوردن روی سینه و حرکت پاها شبیه راه رفتن منتها پنجهٔ پا مستقیم در امتداد ساق پا، در حالی که پنجه ها به هم نزدیک می باشند و چرخش متناوب دست ها حول محول شانه به صورتی که در زیر آب به حالت صاف خم صاف و بیرون از آب به حالت خم صاف و تنفس از یک طرف دو طرف و بازدم از دهان و بینی در زیر آب و دم بیرون ازآب و از دهان.
------------------------------------------
آموزش را به اين صورت آغاز کنيد که چون غوطه ورى را آموزش داده ايد، اکنون از نوآموزان بخواهيد که روى آب خوابيده و با استفاده از ديواره (کف) استخر روى سطح آب سر بخوريد و پس از پايان سر خوردن به حالت غوطه ور چند لحظه اى باقى بمانند. اين تمرين را چندان تکرار کنيد به طورى که نوآموز تقريباً ۳ برابر قد خود سر بخورد. پس از آن مى توان حرکت بعدى يعنى سر خوردن و پا زدن را آغاز کرد. حال پس از ديدن اشکالات پا زدن نوآموزان و براى قوى تر شدن و عادت کردن پا و صحيح پا زدن چند تمرين پا را به آنها بدهيد.

تمرين های پا:
۱. راه رفتن عادى با حرکت کند روى زمين،
۲. نشستن روى باسن در حالى که دست ها از عقب زمين اهرم مى شود و شروع به پا زدن کردن،
۳. خوابيدن از پهلو روى زمين و پا زدن،
۴. کنار استخر نشسته، دست ها به پشت و در آب پا زدن،
۵. دست به لبهٔ استخر گرفته و در آب پا زدن، يک دست به لبهٔ استخر و دست ديگر از زير آب به ديواره اهرم شود.
۶. لبهٔ استخر را گرفته بدن افقى (با دو دست) پا زدن. سپس با دست خود را از استخر رها کرده دور شدن و دوباره با پا زدن خود را به لبهٔ استخر رساندن و به همين شکل ادامه دادن،
۷. يک نفر در آب دست نفر ديگر را گرفته و راه مى رود و نفر دوم با پا زدن او را تعقيب مى کند،
۸. با استفاده از تخته شنا پا زدن،
۹. بدون تخته پا زدن (دست هاى جلو سر و کشيده)،
10. يک نفر پاها را باز مى کند و نفر دوم ديگر در حالى که پاى کرال سينه مى زند از زير پاى آورده مى شود.
۱۱. پاى کرال از پهلو،
۱۲. سر خوردن و پا زدن به طورى که بتوان بين 15-10 متر را به يک يا دو نفس طى کرد.
۱۳. حال از نوآموز بخواهيد که سر بخورد و پا بزند و بعد از آن چندبار دست بزند. پس از اينکه اين کار را کرد، طبيعتاً دست ها با اشکالاتى همراه خواهند بود. اشکالات را توضيح داده و دست صحيح را تذکر دهيد و دوباره ادامه بدهيد.

در تمام اين تمرين ها پنجه پا کشيده و انگشتان شست پا به هم نزديک و پنجه حالت بازى دارد. کل حرکت پا از بالاى ران شروع و انعطاف و خم شدن جزئى زانو ادامه و بالاخره با حرکت مچ و پنجه پا خاتمه مى يابد. کم و زياد شدن هر کدام از حرکات فوق را با حرکت مخالف آن اصلاح کنيد. مثلاً اگر زانو زياد خم مى شود سعى شود زانو مستقيم و حرکت از ران و پنجه باشد يا اگر زانو کاملاً خشک است عکس حرکت قبل را توصيه کنيد. حرکت دست، همان طور که قبلاً گفته شد بعد از سر خوردن و تمرين پا از نوآموز بخواهيد چند دست بزند، اشتباهات آشکار مى شود طبيعتاً اشتباهات را گوشزد کرده و نحوهٔ حرکت صحيح دست را بيرون از آب انجام داده از آنها بخواهيد در حالى که در آب خم شده به طور متناوب دست بزنند. سپس همين کار را در حال راه رفتن (و تنفس از پهلو) انجام دهيد. سپس حرکت سر خوردن و پا زدن را همراه با تنفس که ترجيحاً از سمت چپ بهتر است آموزش دهيد.

سه نکتهٔ مهم دربارهٔ سه جزء شناى کرال سينه:
۱. آموزش تنفس را از اولين لحظات ورود به آب (انطباق) و تمرينات سر خوردن و پا زدن حتماً انجام دهيد (در غير اين صورت در آينده مشکل خواهيد داشت).
۲. پا زن بسيار کمتر از دست زدن در شنا پيش برنده است ولى در آموزش شنا بسيار مهمتر از دست زدن است. پس تا پا را به خوبى آموزش نداده ايد نبايستى سراغ آموزش دست ها رفت.
۳. حرکت دست ها را نخست از نوآموزان بخواهيد بعد از عمل سر خوردن و پا زن خود انجام دهند. (بدون نفس کشيدن) و هربار تعداد آنها را بيشتر کنيد. بعد از آن آموزش صحيح دست را آغاز کنيد. چه اگر از آب راجع به کشش فشار و مسير دست تأکيد کنيد کار بسيار پيچيده شده شاگرد را گيج خواهد کرد. پس نخست از نوآموز بخواهيد پس از سر خوردن و پا زدن چندبار دست بزند و پس از چندبار تکرار تعداد دست ها را بيشتر کند. آنگاه حرکت صحيح دست را بدين طريق آموزش بدهيد (به علت مشابه بودن حرکات هر دو دست جهت درک بهتر، حرکت يک دست را نخست آموزش بدهيد). نخست در خشکى از کمر با زاويهٔ ۹۰ درجه خم مى شود (تا حالت بدن در آب را داشته باشيد) دست راست را به حالتى که دست از جيب خارج مى شود در حالى که آرنج قبل از همه به طرف بالا کشيده شده و به دنبال آن ساعد و مچ و بالاخره پنجه از آب خارج مى شود. به حالت خم صاف وارد آب مى شود و در زير آب به حالت صاف، خم، صاف عمل مى کنيد (هميشه چه در زير آب و چه بيرون از آب بايستى آرنج بالا نگهداشته شود).

حتماً بايستى شناى کرال سينه را نخست آموزش داد. زيرا اصيل ترين و سريع ترين شنا است و در ضمن مشابه تمام حرکات آن اعم از پا و دست در زندگى روزمره وجود دارد. همچنين آموزش شناى کرال پشت بعد از آن بسيار ساده بوده و حالت کليدى و محورى دارد (اينکه بعضى از همکاران نخست شناى قورباغه را آموزش مى دهند صحيح و اصولى نبوده و شاگرد را محدود مى کند.)

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .