مصاحبه راديو فارسي چين در باره غواصي

  شما مصاحبه اختصاصی خبـرنگار بخش فارسی رادیو بین المللی چین را با یک شهـروند ایرانی می شنوید، در زير مي توانيد متن كامل مصاحبه را  بخوانيد :

ماه ژوئیه گرمترین ماه سال در بیجینگ است. می دانید مردم این شهر چگونه تابستان را می گذارنند؟ آنها غالبا به استخرها و کنار دریا رفته و شنا می کنند و یا به ورزش غواصی می پردازند.

ورزش غواصی در چین از سال 1995 میلادی شروع به گسترش و بتدریج توسعه یافت. با بهبود زندگی مردم استقبال آنها از این ورزش هیجان انگیز روز به روز بیشتر می شود.

 معمولا غواصی در 30 یا 40 متری زیر آب انجام می شود. غواصی در این حوزه بسیار امن است اگرچه در این حوزه مسائلی رخ می دهد، اما به آسانی می توان به سطح آب باز گشت. مردم فکر می کنند که غواصی بسیار خطرناک است آنها معتقدند زیر آب احتمالا مورد حمله حیواناتی مانند کوسه و عروس دریایی قرار می گیرند. این یک سوء تفاهم است. غواصی یک ورزش امن است. ما در زیر آب می توانیم چیزهایی که در روی خشکی دیده نمی شود ، ببینیم و دانش خود را درباره جانوران و گیاهان دریایی افزایش دهیم.

 تقریبا 70 در صد از سطح کره زمین را آب احاطه کرده است. به رغم اینکه انسان نزدیک دریا زندگی می کند، اما با دریا آشنا نیست با غواصی می توان از اعماق دریا ها آگاه شد. در زمانهای قدیم، جانوران زیادی در دریا زندگی می کردند. بدین جهت انسان آب را خیلی دوست دارد و می خواهد با اسرار زیر آب آشنا شود. زندگی در زیر آب آزادتر از روی زمین است و ابتلا به بیماری در آب کاهش می یابد؛ از سوی دیگر، مردم در زندگی خود مشکلات و فشارهای زیادی را متحمل می شوند. آب می تواند خستگی و فشار انسان را برطرف کند. مرجان های رنگی، ماهی های گوناگون، تپه های مرجانی و غیره در زیر دریا بسیار دیدنی هستند علاوه بر این، غواصی به هماهنگی، همکاری و اعتماد متقابل نیاز دارد. اگر دو نفر در زیر آب بسیار خوب همکاری کنند و به یکدیگر کمک كنند غواصی امن، جذاب و جالبی خواهند داشت.

 در باشگاه غواصی بیجینگ بسیاری از مردم مشغول یادگیری این ورزش هستند. از جمله یک ایرانی که در این باشگاه آموزش می بیند. نام او آرش است. او شرکت خود در کلاس غواصی را بسیار مفید می داند و معتقد است: این کلاسها در این چند روز خیلی برای من مفید و خوب بود و خیلی چیزها یاد گرفتم و خیلی خوشحال هستم که می توانم آنها را به دوستانم انتقال بدهم. وي گفت: در ایران تکنیک های خاصی در مورد غواصی، لباس غواصی و نحوه استفاده از تجهیزات غواصی در زیر آب را نمی دانستم. ولی در اینجا با آموزش هایی که از مربیان چینی یاد دریافت کردم و فیلم ها و عکس هایی که دیدم، بسیار در این زمینه پیشرفت کردم.

 این شهروند ایرانی خاطر نشان کرد: در ایران هم در حدود سه سال غواصی می کنم. در جزیره کیش و دریای خزر. کیش یک جزیره دیدنی در جنوب ایران است. در آنجا چندین كلوپ غواصی وجود دارد. بسیاری از مردم به صورت تفریحی غواصی می کنند. آنها بعضی اوقات از طرف ما آموزش می بینند تا مدرک و گواهینامه دریافت کنند، بعضی نیز به جزیره کیش می آیند تا فقط یک بار به زیر آب بروند و با اعماق دریا آشنا شوند. آرش در مورد سرگذشت خود گفت: حدود سه سال پیش از غواصی هیچ نمی دانستم، آشنابی جزئی با این ورزش داشتم، می دانستم که زیر آب زیبا است. یک بار خواستم از نزدیک با دنیای زیر آب آشنا شوم. بتدریج علاقمند شدم که به غواصی بپردازم و این ورزش را پیگیری کنم سپس در کلاسهای مختلف شرکت و مراحل را یکی به یکی طی کردم تا کم کم غواص سه ستاره شدم. الان به چین آمده ام تا دوره مربی گری را بگذرانم.

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .