آشنايي با تجهيزات غواصي

1- ماسک(Mask)
برای داشتن وضوح و قابلیت دید بیشتر در زیر آب باید از ماسک استفاده کرد. با پوشیدن ماسک، یک فضای هوایی ما بین چشمان غواص و آب ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توان بر اشیا به طور کاملاً مناسبی فکوس (تمرکز) کرد و آنها را به وضوح دید.یک ماسک عبارت است. از الف- عدسی ها که از یک شیشه ایمنی سبک و فشرده ساخته شده ‌است. ب- دامنه که از سیلیکون (شفاف یا سیاه) یا پلاستیک است این وسیله باید به طور کاملاً مناسبی از صورت محافظت کند به این منظور که از ورود آب به درون ماسک جلوگیری کند. این وسیله معمولاً باید فضای راحتی برای بینی و همچنین برجستگی های انعطاف پذیری برای جبران شکل و حالت بینی داشته باشد. صفحه صورت طوری ساخته شده که هم عدسی را نگه می‌دارد و هم بخشی از نوار دور سر را که می‌تواند تنظیم شود؛ نوار لاستیکی دور سر از جنس بدنه‌است که با قابلیت تنظیم شدن به شما اجازه می‌دهد فشار را تنظیم کنید و بنابراین محل ماسک روی صورت را تصحیح کنید.
برای انتخاب ماسکی که مناسب صورت شما باشد باید آن را در مکان صحیح روی صورتتان بدون استفاده از نوار دور سر بگذارید؛ در حین تنفس سبک با بینی، مکش ایجاد شده سبب می‌شود که ماسک به خوبی به صورت بچسبد. ماسک های مختلف مطابق فعالیتهای مختلف به کار برده می‌شوند. آنهایی که حجم کوچک‌تری دارند، معمولاً برای اسنورکلینگ استفاده می‌شوند زیرا که آنها مقدار کمی از هوا را در مانور موازنه نیاز دارند. در اسکوبا برای موازنه حجم ارتباطی ندارد بنابراین می‌توان از یک ماسک با یک زاویه دید وسیع و بزرگ استفاده کرد. اینکه از سیلیکون استفاده شود یا از لاستیک به اندازه‌ای که خود فعالیت اجرای کار اهمیت دارد، مهم نیست اما لاستیک چون در معرض نور خورشید و شوری آب قرار می‌گیرد دوام طولانی ندارد. موادی که توسط کارخانه‌ها برای مهر زدن بر روی اجزای ماسک ها استفاده می‌شود به صورت لایهٔ نازکی از چربی روی عینک باقی می‌ماند که به راحتی تاری چشم را بالا می‌برد. توصیه می‌شود بعد از استفاده از ماسک  آن را  با آب شیرین شستشو دهید. در مورد تميز کردن شيشه ماسک بايد از خمير دندان بدون فلورايد استفاده کرد به خاطر اين مسئله عموم غواصان از آب دهان براي تميز نمودن ماسک خود استفاده ميکنند زيرا آب دهان خاصيت خمير دندان بدون فلورايد را دارا مي باشد.

2- اشنوکر یا اسنور کل (Shnokerيا Shnorkel)
این وسیله به شما اجازه می‌دهد که در سطح آب و در حالی که سرتان زیر آب است و کف دریا را نگاه می کنید تنفس کنید. اسنورکل از دو قسمت تشکیل شده ‌است: بخش دهانی و لوله. بخش دهانی از یک ماده نرم ساخته شده‌ است و شکل آن کاملاً قالب اندازهٔ دهان می‌باشد بنابراین می‌تواند به راحتی طوری قرار بگیرد که از ورود هر گونه آب به داخل جلوگیری کند. لوله از مادهٔ سخت یا نیمه سخت ساخته شده و بدون شکستگی خم می‌شود. داخل لوله باید یک خمیدگی کوچک داشته باشد که از جمع شدن آب در آن جلوگیری کند و جریان هوارا به طور پیوسته حفظ کند.
به منظور پیدا کردن غواص توصیه می‌شود قسمت انتهایی لوله را که از آب بیرون آمده‌است را رنگ بزنید. اسنورکل دارای کلیپ کوچکی است، که به وسیله آن می‌توان بند ماسک را نگه داشت و باید مراقب بود که در جای درست بسته شود سمت چپ ماسک بعضی از مدلها یک سوپاپ برای خالی کردن آب در انتهای لوله دارند. از اضافه کردن لوله به قسمت بالای اسنورکل جداً خودداری کنید.زیرا جریان دی اکسید کربن باعث مسمومیت برای شما می گردد.

3- فین (Fin)
یکی از بخش‌های مفید و کاربردی تجهیزات فین ها هستند که به غواص کمک می‌کنند در زیر آب راحت تر و سریعتر حرکت کند. فین هائی که در دسترس هستند از نظر درازا، سایز و مدل متنوع هستند. از انواع فین ها می‌توان فین های کفشی و یا فین های بندی را نام برد. فین های کفشی برای سواحل شنی که خطر جراحت پاها بر اثر صخره ها کمتر است بیشتر استفاده می‌شود. همچنین فین های بندی که شما می‌توانید به همراهشان چکمه بپوشید بیشتر برای آبهای سرد و نیز جلوگیری از صدمه دیدن پاها بر اثر صخره‌ها، کارایی بسیاری دارند. برای اسنوکرلینگ فین هایی که تیغه دراز تر و باریکتری دارند قابل استفاده هستند. با در نظر گرفتن این موضوع که برای غواصی اسکوبا با فین هایی به درازای متوسط و پهن تر بسیار مناسب ترند، کاوشهای فنی در سالهای اخیر تیغه‌هایی را بوجود آورده‌است که می‌تواند حرکت در میان آب را آسانتر سازد همچنین خیلی مهم است که به خاطر داشته باشید که یک فین نباید خیلی تنگ باشد تا از مشکلات گردش خون که می‌تواند سبب گرفتگی عضلات شود جلوگیری کند. حالا درباره اولين ابزار و وسيله صنعت غواصي براي شما توضيح خواهم داد. فين که همان پاي غواص مي باشد شامل 2 نوع ميباشد: 1ـ فين کفشی 2 ـ فين بندي  فين کفشی كه همانند اسمش ساخته شده به صورت کفش بوده و قسمتي كه  پاي غواص درون آن قرار مي گيرد مثل گالش يا كفش مي باشد كه  عموما دراستخر يا در رشته هاي تفريحي ورزشي استفاده شده و فاقد فاكتورهاي غواصي صنعتي ميباشد و فين بندي كه ميتوان همراه با آن از جوراب غواصي استفاده نمود با قابليت بزرگ و كوچك شدن خود اين امر را براي فرد استفاده كننده ايجاد خواهد كرد.(JETFIN) اين فين كه شامل دو نوع جت فين و معموليست كه عموما از جت فين در غواصي حرفه اي استفاده می شود.

4- تانک هوا(Tank)
هوای تنفسی مهم‌ترین بخش برای فعالیتهای زیرآبی است، این هوا در غواصی توسط سیلندر یا تانک هوا تأمین می‌گردد.
تانکها از آلمینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند و هوای درون آن به وسیله یک شیر به خارج راه می یابد. معمولاً سیلندرها در فشار ۲۲۰ اتمسفر پر می‌شوند. در شانهٔ سیلندر همه مشخصات سیلندر حک شده ‌است از جمله تاریخ ساخت، تاریخ بازدید،نوع،اسم سازنده، حداکثرفشار و شماره سریال سیلندرها که در مراکز مجاز آزمایش می‌شوند با یک تاریخ انقضا برطبق قوانین کشورهای مختلفی که سیلندرها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. آزمایش عبارت است از: کنترل کردن درون و بیرون سیلندر برای زنگ زدگی و آزمایش مقاومت فشار که به کار بردن فشار بالاتر از ٪۵۰ استفادهٔ معمول می‌باشد. درانگلستان ۵ سال بعد از تاریخ تولید و پس از آن هر دو سال انجام می‌شود. تاریخ آزمایش معمولاً زیر تاریخ تولید حک می‌شود، سیلندر، اگر از فولاد ساخته شده باشد با تقویت کنندهٔ پلاستیکی که آن را عمود نگه می‌دارد مجهز شده ‌است اگر آلومینیومی باشد کف آن قبلا مسطح شده ‌است. قبل از استفاده از سیلندر از سالم بودن واشر اورینگ آن مطمئن شوید. تانکها در ظرفیتهای مختلف ۸،۱۰،۱۲،۱۵،18 و دوقلو عرضه می‌شوند. محتويات درون سيلندر را ميشود از رنگ سيلندر تشخيص داد كه اكسيژن است يا هليوم هيدروژن و يا گازهاي ديگر. مثلا رنگ سيلندر داراي اكسيژن ،يا سبز است و يا مشكي و سيلندر محتوي هليوم به رنگ زرد مي باشد.اكسيژن مورد مصرف غواص را اصطلاحا 21به 79 مي نامند كه 21% اكسيژن 78% نيتروژن و 1% آن را گازهاي ديگر تشكيل مي دهد.
يك سيلندر توسط كمپرسور شارژ شده و مورد استفاده قرار ميگيرد. با كمپرسور ميتوان سيلندر تا 250 BAR زير فشار برده و هواي درون آن را فشرده كرد و در حين انجام كار فرد فشار و مقدار هواي درون سيلندر را ميتواند از گيجي كه بر روي رگلاتور بسته شده كنترل كرده و از وضعيت خود آگاه شود البته در غواصي حرفه اي (صنعتي) هواي فرد غواص توسط شيلنگي با طول 200 الي 300 متر از بيرون تأمين شده و غواص يك سيلندر جهت امورEmergencyبا خود حمل خواهد كرد لذا هواي فرد به راحتي قابل كنترل بوده و سيلندر را مي توان تكي يا دوقلو استفاده كرد. از تجهيزات سنگين غواص ميتوان سيلندر را نام برد.

5- وت سوت و درای سوت( لباس غواصی)Drysut & Wetsuit
سوتها لباسهای محافظی هستند که در به حداقل رساندن اثر حرارتی که بدن در معرض آن قرار گرفته ‌است کمک می‌کنند. علت آن قابلیت هدایت بیشتر آب در حرارت بالا است (حدود ۲۰ بار بیشتر از هوا). به منظور فراهم کردن پوشش حرارتی لازم سوت باید از عبور آب به درون خود تا سر حد امکان جلوگیری کند. سوتها عموماً از نیوپرن با ضخامتهای گوناگون ساخته می‌شوند و در انواع مختف مانند وت سوت برای آبهای گرم و درای سوت برای آبهای سرد و فراگ سوت برای عمق 40متر و کارهای فنی. سوتها همچنین از جراحات سطحی بدن جلوگیری می‌نمایند. سوت كه همان لباس غواصي است در مدلهاي مختلف و رنگهاي متنوع يافت مي شود: رکابي ـ دو تکه ـ تمام رخ و...

6- کمربند وزنه(Weight belt)
به منظور دست یابی به شناوری خنثی از وزنه‌های سربی که بسیار لازم و ضروری هستند استفاده میکنیم. این مقصود با پوشیدن وزنه‌هایی که در کمربند وزنه کار گذاشته شده‌اند به دست می‌آید. کمربند همچنین باید یک سگک که آن را سریع آزاد می‌کند داشته باشد. وزنه‌های مخصوص برای حمل به ضخامت لباس (وت سوت) تجهیزات نوع آب (آب شیرین، آب دریا) و نوع غواصی بستگی دارد. جنس وزنه ها از سرب و در وزنهای نیم ، یک و دو و سه کیلوگرمی با پوشش و بدون پوشش پلاستیکی ساخته شده اند. معمولاً در آبهای آزاد یک دهم وزن بدن غواص وزنه انتخاب می نمایند و آخرین وسیله ای است که روی غواص قبل از رفتن به آب بسته می شود وزنه  می باشد و در حالت اضطراری در زیر آب اولین وسیله ای است که از غواص جدا می گردد وزنه است به همین خاطر می بایستی سگک یا قلاب آن طوری انتخاب و تعبیه گردد که با یک اشاره باز گردد.
نکته بسیار مهم این که: در خشکی یا در قایق کمربند را رها نکنید آهسته آنها را از پشت جمع کرده و در جای خود قرار دهید.

7- رگلاتور تنظیم کننده فشار هوای تنفسی(Regulator)
رگلاتور وسیله ایست که غواص را قادر می‌سازد تا در زیر آب تنفس کند این بخش از تجهیزات اجازه می‌دهد که هوا با فشار مناسب به غواص رسانده شود رگلاتورها دارای دکمه‌ای فشاری در جلو می‌باشند که جهت بیرون راندن آب از درون آن استفاده می‌شود.

 

8- گژ فشار سنج هوا(Pressure Air Gauge HP)
HP ی فشار سنج به وسیله یک شلنگ با فشار زیاد به مرحلهٔ اول رگلاتور متصل می‌شود و میزان فشار در سیلندر را نشان می‌دهد، به طوری که در طول مدت غواصی می‌توانید پیوسته میزان هوا را بخوانید همچنین این قسمت به همراه عمق سنج و یا قطب نما نیز عرضه می‌گردد.

 

 

9-گژ عمق سنج(Gauge Depth)
عمق سنج وسیله‌ای است که غواص در طول مدت غواصی عمق را اندازه می‌گیرد. این وسیله باید همیشه یک عقربه داشته باشد که حداکثر عمق رسیده شده در طول مدت غواصی را نشان می‌دهد. عمق سنجهای دیجیتالی که در دسترس هستند علاوه بر عملکرد معمولی (عادی) نشان دادن عمق و حداکثر عمق، همچنین می‌تواند دما و سرعت صعود بالاتر از ۱۸ متر بر دقیقه را نشان دهد . همچنین می‌تواند فاصله تا سطح را برآورد کند و اطلاعات غواصی قبلی را در حافظه اش نگه دارد.

 

10- وسیله کنترل شناوری (Buoyancy Control Device B.C.D)

این وسیله همانند لاک لاک پشت و یا بدنه زیردریائی عمل کرده و به وسیله حجم هوای درون آن به هنگام غواصی شما را شناور می‌سازد. همچنین این وسیله تجهیزات شما نظیر تانک را روی خود حمل می‌نماید. شما به‌وسیله باد کردن این وسیله می‌توانید به اندازه مورد نیاز از عمق خود بکاهید و یا با خالی کردن هوای درون آن عمق بگیرید. BCD دارای سوپاپهائیست که توسط آنها شما می‌توانید هوای اضافی را تخلیه نمائید. همچنین BCD به وسیله شیلنگ رابط هوای کم فشار به رگلاتور مرتبط می‌گردد که توسط آن و یا بصورت دهانی باد می‌شود توجه داشته باشید که کلیه تجهیزات خود را پس از هر بار استفاده، با آب شیرین بشوئید.

 

11- ساعت یا کامپیوتر غواصی (Dive computer)
ساعت باید ضد فشار و ضد آب باشد، می‌تواند دیجیتالی یا آنالوگ باشد. یک پیچ بیرونی که خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌گردد و به طور خود کار قفل می‌شود وجود دارد که برای ثبت کردن زمان سپری شده ضروری است.

 

12-  چاقو(Knives)
این وسیله یکی از کارآمدترین اسباب در هنگام غواصی است چون این وسیله موارد استفاده متعددی دارد ودر مواقع بحرانی نیز کاربرد مفیدی خواهد داشت، برای مثال اگر در یک تور گرفتارشوید این وسیله همچنین می‌تواند برای علامت دادن با ضربه زدن تیغه روی تانک بکار برده شود. چاقوها معمولاً روی بخش داخلی ساق پا یا روی بخش فوقانی بازو گذاشته شوند. چاقوها باید تنها در مواردی که واقعاً احتیاج است مورد استفاده قرار گیرند و بعد از استفاده باید با آب شیرین شسته شده، خشک شود و با روغن زنگ زدائی گردد.

13-راهنمای شناور نشانه دار(Buoy and flag)
یکی از مهم‌ترین لوازم ایمنی راهنمای شناور است که موقعیت غواص را در زیر آب نشان می‌دهد و از عبور احتمالی قایقها از بالای سر غواص که با خطرات تصادم همراه است جلوگیری می‌نماید در قانون بعضی از کشورها، پرچم نیز لازم و ضروری است. این پرچم یک تعریف بین المللی دارد:
«من یک غواص در آب دارم»

 

14-چراغ قوه غواصی (Dive Lights)
چراغ قوه می‌تواند تغییر رنگهایی که به وسیله عمق آب نتیجه می‌شود را جبران کند (عوض کند). چند نوع مختلف چراغ قوه وجود دارد از کوچک‌ترین که حداقل فضا را اشغال می‌کند و داخل جیب BCD قرارمی گیرد، تا آنهایی که بزرگ‌تر و خیلی قوی تر هستند. در غواصی اسکوبا چراغ قوه‌های بزرگ‌تر و خیلی قوی تری که زمان طولانی تری دوام می‌آورند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از مدلها می‌توانند با باطریهای قابل شارژی که خیلی مفیدند مجهز شوند.

15- قطب نما(Compas)
این وسیله بسیار ضروری و مفید به شما این امکان را می‌دهد که به هنگام غواصی جهت نمائی کنید. شما با جهت یابی دقیق می‌توانید از هدر رفتن و مصرف بیش از حد هوا جلوگیری کنید و همچنین می‌توانید به هنگام بازگشت بهترین و کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب نمائید.

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .