باروترومای گوش میانی

ناتوانی در انجام برابر سازی فشار گوشها ،‌شایع ترین اشکال پزشکی در غواصی می باشد ؛ این حالت هم دردناک و هم بالقوه خطرناک است.


علت:
1. فشردگی در صورت عدم توانایی در برابر سازی فشار گوش میانی توسط مجرای گوش میانی حادث می شود. پرده گوش به طور کامل گوش میانی را از گوش خارجی جدا می سازد و در زمان نزول غواصی، فشار بر روی سطح خارجی پرده افزایش می یابد. برای برقراری تعادل، فشار سطح داخلی پرده نیز باید افزایش پیدا کند. این کار توسط عبور هوا از طریق مجرای استانس که گلو را به گوش میانی متصل می کند انجام می پذیرد. در تعداد کمی از غواصان، مجرای استانس به صورت دائمی باز بوده و بنابراین کار انجام برابر سازی، به تلاش ارادی غواص نیاز نخواهد بود. با این وجود برای اکثر غواصان بازکردن مجرای استانس (که به صورت طبیعی بسته است)، نیازمند انجام حرکاتی است . خمیازه کشیدن، عمل بلع، و یا حرکت دادن فک از جمله این حرکات اند. برخی نیز با انجام مانور والسوا در برابر دهان و بینی بسته به این مهم نائل می شوند.
2. اگر مجرای استانس مسدود باشد برابر سازی گوش ها انجام نخواهد پذیرفت. در طول مرحله اولیه نزول، حجم هوای کاهش یافته گوش میانی باعث فشرده شدن پرده گوش به داخل می گردد. فشردگی ایجاد شده باعث استاع عروق خونی پرده گوش و گوش میانی شده و نشت و در نهایت پارگی این عروق را به دنبال خواهد داشت. اگر پائین رفتن ادامه یابد، پرده گوش پاره شده و برابر سازی فشار گوش میانی با محیط صورت می پذیرد و یا خونریزی در گوش میانی به حدی خواهد رسید که با جایگزینی مایع غیر قابل فشردگی، باعث برابر سازی فشار خواهد شد. برداشت فشار سریع (در فرار از زیر سطحی) می تواند باعث پارگی بدون درد پرده گوش قبل از بروز خونریزی در پرده و یا گوش میانی گردد.

علائم و نشانه ها:

• علامت اولیه: احساس فشار و پری در گوش است .با نزول بیشتر ناراحتی و درد در گوش مبتلا احساس خواهد شد و علائم ممکن است حتی در عمق 1 متری ظاهر شده ،‌اما معمولاً بعد از 7-6 متر نزول در آب بوجود می آیند. اگر درد با انجام مانورهای برابر سازی از بین نرود، ‌مانع از نزول بیشتر خواهد شد. در صورت پارگی پرده گوش بهبود درد تقریباً آنی می باشد. اگر این امر منجر به ورود آب به گوش میانی گردد، بروز سرگیجه کالریک (بواسطه عدم تعادل دما بین دو گوش محتمل است. گاهی اوقات یک غواص ممکن است دردی را در طول نزول احساس نکرده اما بعد از غواصی علائمی از بارو ترومای گوش میانی در وی موجود می باشد.
• بعد از غواصی، علائم باقی مانده شامل درد، احساس پری در گوش و یا کاهش شنوائی انتقالی خفیف و گذرا در تمام فرکانسها می باشند. در درصد کمی از موارد،‌ ترشح خونی به گلو وارد شده که می تواند در دهان و یا بینی مشهود باشد.
• گوش ها باید با اتوسکوپ و توسط پزشک غواصی مورد بررسی قرار گیرد


6 درجه از بارو ترومای گوش میانی توصیف شده است :

درجه I: قرمزی منتشر و به داخل فشرده شدن پرده گوش
درجهII: تغییرات درجه I به همراه خونریزی مختصر در پرده گوش
درجه III: تغییرات درجه I به همراه خونریزی واضح در پرده گوش
درجه V: خونریزی آزاد به گوش میانی به همراه پارگی پرده گوش ،‌خون ممکن است در درون کانال گوش موجود بوده و یا از آن نشاْت گرفته باشد.
درجه IV : علائم درد به همراه نمای اتوسکوپیک طبیعی
درجه IIV: پرده گوش تیره و بیرون زده ناشی از خون آزاد در گوش میانی ،‌ممکن است سطح مایع مشخص باشد.

• کاهش شنوائی انتقالی در فرم های شدیدتر فشردگی گوش ممکن است اما به ندرت بیش از db20 خواهد بود . این کاهش شنوائی معمولاً گذرا بوده و بعد از 2-1 روز به حالت طبیعی باز خواهد گشت .در صورت باقی ماندن و یا بیشتر از db20 بودن این کاهش ،‌احتمال بروز اختلال در استخوانچه ها و یا باروترومای گوش داخلی باید در نظر گرفته شود . احتمال اختلال در استخوانچه های گوش در صورت بروز پارگی در قسمت فوقانی – خلفی پرده گوشی بیشتر است .

پیشگیری :

• در صورت سرما خوردگی و یا احتقان بینی از انجام غواصی پرهیز کنید. چرا که احتمال انسداد مجرای استانس، ‌در این حالتها بیشتر است. غواصی که در سطح قادر به انجام برابرسازی فشار گوشها نمی باشد نباید غواصی کند.
 • انجام برابر سازی باید توسط خمیازه کشیدن، ‌حرکت دادن فک به بالا و پائین و یا انجام مانور والسالوا (به آرامی) صورت پذیرد. هرگز از مانور والسالوا با فشار زیاد برای برابر سازی فشار گوش استفاده ننمائید، چرا که یکی از اثرات انجام مانور با فشار بالا، ترکیب فشار افزایش یافته داخل مغزی که به گوش داخلی نیز منتقل می شود به همراه فشار کاهش یافته گوش میانی، می تواند باعث پارگی دریچه (و گاهی اوقات دریچه بیضی) گردد.
 • در هنگام نزول، با انجام برابر سازی متناوب، از کاهش فشار گوش میانی ممانعت به عمل آورید. در صورت ایجاد اختلاف فشار زیاد، ‌مجرای استنانس کلاسپه شده و تلاش برای برابر سازی، ‌بی نتیجه خواهد بود. اگر هنگام نزول در برابر سازی اشکالی ایجاد شد،‌ صعود کرده و مجدداً برابر سازی را انجام دهید به این امر اصرار نداشته و در صورت عدم توفیق، ‌از ادامه غواصی پرهیز نمائید. از همه مهمتر به پائین رفتن ادامه ندهید.
 • باز شدن مجرای استاش در وضعیت معکوس بدن مشکل تر بوده (مثل زمانی که غواصی رو به پائین شنا مي كند) و در صورتی که پاهای غواص در پائین بدن باشد (نزول با پا) ساده تر خواهد بود.

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .