یک پوشش ضد بخار از ذرات نانو ساخته شد

اگر تحقیقات پژوهشگران روی نانو فناوری پوششی به ثمر برسد، بخار روی شیشه، عینک و دیگر سطوح شیشه‌‌ای بیش از این وجود نخواهد داشت. مایکل رابنر(Michael Rabner) و همکارانش در دانشگاه MIT واقع در ماساچوست، نوعی پوشش نانوذره‌‌ای سیلیکاتی تولید کرده‌‌اند که باعث می‌‌شود تا قطرات کوچک آب زودتر از آنکه به شکل قطره‌‌های بزرگ آب درآمده و باعث شکست نور شود به صورت ورقه‌‌های نازک یکسانی پخش شوند.
رابنر می‌‌‌گوید: "در این نانوپوشش ذرات شیشه‌‌‌ای بسیار ریز را روی سطح با استفاده از تکنیک لایه به لایه قرار می‌‌‌‌دهیم. این لایه از نوعی غشای نانویی متخلخل تشکیل شده که خاصیت آب دوستی داشته و قطرات آب را جذب می‌‌‌‌کند."
حتماً برايتان اتفاق افتاده که در استخر عينک شنای شما بخار بگيرد که هيچ جا را نتوانيد ببينيد. يا آينه حمام از بس آب گرم را باز گذاشتيد اصطلاحاً بخار گرفته و نميتوانيد موهاتون را شانه کنيد. اگر کمی آب-صابون رقيق به روی آيينه حمام يا جدار داخلی عينک شنا بماليد تا مدت زيادی بخار آب روی آن نمی‌نشيند. حالا به کمک فناوری نانو مي توان موادی را روی سطوح شيشه نشاند که مانند آب-صابون عمل کند، در عین حال که پايدار هم باشد و چشم را نسوزاند.
سطوح پوشیده شده بوسیله این پوشش نانویی هرگز شفافیت خود را هنگام جذب بخار از دست نمی‌‌‌‌دهند.
او همچنین اضافه می‌‌‌‌کند که پوشش تولیدی آن‌‌‌‌ها از ورقه‌‌‌‌های متناوب پلیمری که پلیامین هیروکلرید نام دارد و نیز نانو ذرات سیلیکایی ساخته شده است.
رابنر می‌‌‌‌گوید: کاری که ما انجام می‌‌‌‌دهیم این است که ابتدا زیرلایه را درون یک محلول حاوی پلیمری که خود به خود جذب سطح شده و به طور محکمی می‌‌‌‌چسبند قرار داده سپس آنرا با آب شسته و در محلولی که حاوی نانو ذرات شیشه است قرار می‌‌‌‌دهیم. این چرخه را 10 تا 20 بار انجام می‌‌‌‌دهیم تا اینکه پوشش دلخواه بدست آید.
در آخر، زیرلایه شیشه‌‌‌‌ای پوشش یافته را برای سوزاندن پلیمرش و با دوام ساختن پوشش از 400 تا 500 درجه سانتیگراد به وسیله گداختن نانوذرات سیلیکا حرارت می‌‌‌‌دهیم.
یک تیم استرالیایی از دانشگاه کوئینزلند حدود یکسال قبل محصول اولیه‌‌‌‌ای به نام Xerocoat را که از پوشش‌‌‌‌های سیلیکایی بهره می‌‌‌‌برد را ثبت و وارد بازار کرده است.
رابنر می‌‌‌‌گوید: از نظر اساس، پایه و ساختارها، هردو محصول مشابه هستند، ولی از نظر کاربرد تفاوت دارند.
برای مطالعه بیشتر نشانی زیر را ببنید:

 

 

http://www.nanotechweb.org/articles/news/4/9/2/1
منبع : http://www.nanoclub.ir

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .