بارداری و قرص‌های ضدبارداری

قرص‌های ضدبارداری
    داروهای ضدبارداری با افزایش احتمال تروما و آمبولی، به‌علت تسریع تشکیل لخته، افزایش تجمع پلاکتی و افزایش تجمع عوامل انعقادی در خون، همراه می‌باشند. با این حال، شواهدی دال بر تغییر احتمال بروز بیماری برداشت فشار در زنان در هنگام استفاده از دارو وجود ندارد.
بیماری برداشت فشار
    این نظریه وجود دارد که زنان در معرض خطر ابتلاء بالاتری به بیماری برداشت فشار قرار دارند - احتمالاً به خاطر میزان چربی بیشتر موجود در بدن - با این حال، شواهد مسلمی برای تأیید این نظریه وجود ندارد. در مطالعه انجام ‌پذیرفته در خصوص بروز بیماری برداشت فشار در ارتفاع در نیروی هوائی آمریکا، از ۱۰۴ مورد بروز بیماری، ۳۲ مورد (۳۱%) در زنان حادث شده و از لحاظ آماری زنان ۴ برابر مردان در معرض خطر ابتلاء قرار داشته و علائم پوستی بیشتر، بروز دردهای عضلانی سریع‌تر، عود بیشتر و باقیماندهٔ طولانی‌تر علائم در مقایسه با گروه مردان وجود داشت. این زنان همچنین سابقه‌ای از سردردهای عروقی و یا میگرن را عنوان می‌کردند. ارجاع این نتایج به محیط‌های هیپربار مسلم نیست.
    یک مطالعه گذشته‌نگر به مقایسه بروز بیماری برداشت فشار در غواصان مرد و زن پرداخت و نشان داد که مردان احتمال بروز بیماری بیشتر از زنان را دارند. اگرچه عمق غوص در هر دو گروه یکی بود، اما برنامه غوص مردان تهاجمی‌تر بوده است. این محققان این چنین نتیجه گرفتند که زنان در معرض خطر بیشتر بروز بیماری نسبت به مردان نبوده و تفاوت جنس به‌طور کامل توسط برنامه و نوع غوص محو می‌شود.
    بیماری برداشت فشار با تغییرات فعالیت تولید لخته، خصوصاً افزایش چسبندگی پلاکتی همراه است. در مقایسه با مردان، زنان حساسیت بیشتری در مقابل چسبندگی پلاکتی داشته، اما اهمیت این ارتباط با بروز بیماری برداشت فشار مشخص نیست. شواهدی در خصوص تفاوت بروز باروترومای ریوی وآمبولی گازئین مردان و زنان وجود ندارد.
بارداری
    در مورد انجام غوص در طول دوران بارداری اتفاق نظر وجود ندارد. سؤال در خصوص اینکه آیا غواصی باعث افزایش خطر ناهنجاری‌های جنین یا باعث افزایش درصد احتمال بروز بیماری برداشت فشار در جنین می‌شود، همچنان نامشخص باقی مانده است. با توجه به اخلاق پزشکی، ما مجاز به انجام تحقیقات در این خصوص نبوده و بنابراین اکثر اطلاعات موجود از آزمایش بر روی حیوانات نشأت گرفته است.
اگرچه فقط حدود ۳۵% جامعه غواصان را زنان تشکیل می‌دهند، اکثر ایشان در سنین باروری هستند. برای غواصان حرفه‌ای زن، دور ماندن از غواصی به مدت ۹ ماه چندان دلپذیر نخواهد بود.

منابع:
http://www.cloob.com/clubname/ghavasi_pedi
برگرفته از کتاب پزشکی غواصی و زیرسطحی (در حال چاپ)
ترجمه دکتر رامین معصومی (پزشک متخصص غواصی و درمان هیپربار)
دکتر رامین معصومی

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .