تاریخچه غواصی زنان

    غواصی در گذشته دور صرفاً در اختیار مردان قرار داشت، اما امروزه حدود ۳۵% غواصان اسکوبا را زنان تشکیل می‌دهند. تفاوت‌های فیزیولوژیک زیادی بین زن و مرد وجود دارد و این تفاوت‌ها را باید در فیزیک، فیزیولوژی و پزشکی غواصی مدنظر داشت. در این مباحث به‌طور خلاصه به برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

تاریخچه زنان در غواصی
    حدود ۲۰۰۰ سال پیش، صیادان صدف در آسیا را زنان و مردان تشکیل می‌دادند.  آماها (زنان غواص) کره و ژاپن متجاوز از ۲۰۰۰ سال است که به‌عنوان یک شاخه غواصی شناخته شده و برای قدرت بالای غواصی حبس نفس خود مشهور هستند. در ابتدا، غواصان مرد ماهیگیر بودند و زنان، گیاهان آبی و صدف جمع‌آوری می‌کردند. بعدها غواصی صرفاً محدود به زنان گردید و مردان فقط به‌عنوان همراه ایفاء نقش می‌کردند. عده‌ای این تغییر را به تحمل بهتر زنان در برابر آب سرد نسبت می‌دهند و برخی دیگر بر این باور بومی هستند که غواصی از مردانگی می‌کاهد! هنوز هم صدف‌ها و گیاهان دریائی به‌دست آمده توسط آماها یکی از غذاهای مورد توجه در کره و ژاپن محسوب می‌شود. این زنان ریتم پایه متابولیک خود را - حداقل در طول ماه‌های سرد - به میزان ۳۰% بیشتر از حد طبیعی، افزایش داده قابلیت کاهش خونرسانی به پوست (۳۰% کمتر از حد طبیعی) و تحمل محیط سردتر آب قبل از شروع لرز را در خود پرورانده‌اند.
    در جوامع غربی، محدودیت‌های قانونی و فرهنگی در خصوص فعالیت‌های آبی زنان وجود داشت. در ابتدای قرن بیستم، زنان مجبور بودند با شلوار، دامن، کفش و کلاه شنا کنند. تصویر چگونگی عملکرد شناگر با این البسه در دریای آزاد چندان مشکل نیست. در دهه ۱۹۴۰ سیمون کوستو در اکتشافات آبی وزیر آبی به همسر ماجراجوی خود ژاک کوستو پیوست.
    امروزه از هر سه نفر غواص تحت آموزش یک نفر زن بوده در حالی که میزان مرگ و میر غواصان زن به مرد ۱ به ۱۰ است. بر همین اساس نتیجه‌گیری شده مرگ غواصان زن در مقایسه با جنس مخالف بسیار کمتر می‌باشد. علت این امر را ناشی از مجموعه عوامل محیطی، روانی و فیزیکی می‌دانند.

منابع :
http://www.cloob.com/clubname/ghavasi_pedi
برگرفته از کتاب پزشکی غواصی و زیرسطحی (در حال چاپ)
ترجمه دکتر رامین معصومی (پزشک متخصص غواصی و درمان هیپربار)
دکتر رامین معصومی

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .