پس از زایمان - توصیه‌ها

عوامل مادری 

     در طول سه ماه اول بارداری و خصوصاً بین هفته ۶ تا ۱۲، میزان بروز تهوع، استفراغ، رفلاکس گوارشی و حساسیت به دریازدگی افزایش چشمگیری خواهد داشت. این عوامل باعث افزایش حوادث غواصی و مرگ می‌شوند. از ماه چهارم به بعد، شاهد احتباس مایعات و تورم مخاطی خواهیم بود که برابرسازی گوش میانی و سینوس‌ها را مشکل ساخته و احتمال بروز باروتروما را افزایش خواهد داد.
     در طول حاملگی، تغییرات مشخصی در عملکرد تنفسی خواهیم داشت. حجم جاری افزایش یافته و حجم ذخیره بازدمی دچار کاهش می‌شود. همچنین اکسیژن‌رسانی به جریان خون به‌علت افزایش مقاومت راه ههای هوائی با اشکال مواجه می‌گردد. افزایش مقاومت راه‌های هوائی تا میزان ۵۰% محتمل بوده و علت آن را ناشی از اثر پروژسترون بر روی تنگ شدن راه‌های هوائی می‌دانند. نتایج این امر باعث کاهش قدرت فرد در برابر فعالیت شده و احتمالاً خطر بروز باروترومای ریوی را افزایش خواهد داد.
    در زمان افزایش فعالیت سمپاتیک و فعالیت فیزیکی، خونرسانی به رحم دچار کاهش می‌شود که هر دوی این احتمالات در غواصی اتفاق می‌افتد. بیماری برداشت فشار در طول بارداری می‌تواند به‌دلیل افزایش جریان خون، احتباس مایعات، چربی بدن، مکانیسم‌های انعقادی خون با افزایش احتمال بروز همراه باشد.
    تغییرات در اندازه یک زن حامله می‌تواند اثرات منفی را به دنبال داشته باشد. فشار لباس بر روی شکم برجسته باعث فشرده شدن بیشتر دیافراگم به حفره سینه شده و مشکلاتی تنفسی را تشدید خواهد کرد. افزایش وزن و تغییرات در وضعیت ایستائی باعث عدم تعادل غواص خواهد شد. بستن کمربند وزنه با اشکال بیشتری روبرو شده و خروج از آب نیز سخت‌تر خواهد شد.
    در طول سه ماه آخر بارداری، برخی زنان دچار ترشحاتی از کیسه آب به واژن بوده که آن را طبیعی تلقی می‌کنند. اما متأسفانه در صورت ورود آب دریا به رحم، احتمال عفونت و یا زایمان زودرس افزایش خواهد یافت. تشخیص این امر با آزمایش یا لیتموس ممکن است: ترشحات طبیعی واژینال دارای PH اسیدی خفیف بود، در حالی‌که ترشحات از مایع آمینیوتیک بازی می‌باشند. احتمال عفونت‌های رحمی بعد از تولد نوزاد نیز باید در نظر گرفته شود.
پس از زایمان
    هیچ‌گونه منعی برای غواصی در زنانی که شیر می‌دهند وجود ندارد. با این حال عموماً، توصیه شده که تا ۶ هفته بعد از زایمان برای پیشگیری از عفونت‌های رحمی، از انجام غواصی پرهیز شود.
توصیه‌ها
    در ۱۹۹۸ جامعه پزشکی غواصی به زنان توصیه کرد که در زمان بارداری از انجام غوص بپرهیزند. هر چند که اطلاعات اندکی در خصوص احتمال بروز خطر برای مادر و جنین در زمان غوص در هنگام بارداری وجود دارد، اما از طرف دیگر نیز شواهدی دال بر بی‌خطر بودن این مسئله موجود نیست. پرهیز ۹ ماهی از غواصی، بهاء ناچیزی برای تولد یک کودک سالم خواهد بود. از جانب دیگر، یک اختلال زایمانی در مادر یا نوزاد، حتی با احتمال آنکه مرتبط با غواصی نبوده باشد، عواقب بسیار بزرگی برای اصرار در غواصی در این محدوده زمانی تلقی خواهد شد.

منابع:
http://www.cloob.com/clubname/ghavasi_pedi
برگرفته از کتاب پزشکی غواصی و زیرسطحی (در حال چاپ)
ترجمه دکتر رامین معصومی (پزشک متخصص غواصی و درمان هیپربار)
دکتر رامین معصومی

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .