تفاوت های آناتومیک

 • در مقایسه با مردان، زنان در عملکردهای ورزشی به‌طور بارزی آستانه تحمل پائینتری داشته و به‌طور معمول از قدرت، سرعت و نیروی کمتری برخوردار هستند.
• علی رغم تمرینات آمادگی جسمانی، زنان درصد چربی بالاتری نسبت به مردان دارند. یک زن ۲۰ ساله عادی حدود ۲۵% و یک زن ورزشکار حدود ۱۵-۱۰% چربی در بدن خود دارد، در حالی که این میزان در یک مرد ورزشکار ۲۰ ساله ۱۰-۷% خواهد بود.
• از حجم کلی بدن، مردان ورزشکار در مقایسه با زنان ورزشکار حجم کمتری از عضله دارند (۴۰% در مقابل ۲۳%) این بدان معنا است که یک زن با مشکلات بیشتری در زمان شنا بر ضد جریان آب روبه‌رو بوده و سریع‌تر از همراه مرد خود خسته خواهد شد. این امر در زمان حمل تجهیزات سنگین غواصی نیز محتمل است (یک کپسول استاندارد پر شده در خشکی حدود ۱۷ کیلوگرم وزن خواهد داشت.
• از آنجا که زنان از لحاظ جثه کوچکتر بوده به همین دلیل ریه‌های آنان نیز کوچکتر است. به اکسیژن کمتری نیاز داشته و دی‌اکسید کربن کمتری نیز تولید می‌کنند. این بدان معنا است که نیازی به حمل سیلندرهای بزرگ برای غواصی نخواهند داشت.
• زنان قدرت ذخیره انرژی بیشتری نسبت به مردان دارند و چربی موجود در بدن آنان قدرت حفظ گرمای بالاتر و شناوری بیشتری را نسبت به مردان به آنان عطا می‌کند. زنان ریتم متابولیسم پایه کمتری داشته که باعث کاهش نیاز کالریک آنان خواهد شد.
• زنان دارای غدد عروقی کمتری بوده، بنابراین تعریق در دمای مرکزی بالاتری شروع شده که همین امر به نگهداری گرما در بدن منجر خواهد شد. با این حال، عکس قضیه نیز صادق است. بدین معنا که احتمال گرما‌زدگی در زنان بیشتری خواهد شد.
• تحمل آب سرد امری تطبیقی است. یعنی با تمرین می‌توان به آن دست یافت. آماها ثابت کردند که زنان این قابلیت تطبیقی را دارند. البته با معرفی لباس‌های غواصی از ۱۹۷۶، این مسئله نیز حل شد. اما به هر حال با توجه به قرار گرفتن کمتر زنان در معرض محیط‌های سرد، حساسیت این گروه نسبت به مردان بیشتر خواهد بود.


اثرات این تفاوت‌های فیزیولوژیک در غواصان تفریحی خفیف است. در شروع دوره آموزشی ممکن است زن نتواند پا به پای مردان عملیات موردنظر را به اجراء درآورد، اما با آموزش، این امر به سرعت مرتفع خواهد شد.

منابع :
http://www.cloob.com/clubname/ghavasi_pedi
برگرفته از کتاب پزشکی غواصی و زیرسطحی (در حال چاپ)
ترجمه دکتر رامین معصومی (پزشک متخصص غواصی و درمان هیپربار)
دکتر رامین معصومی

 

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .