قاعدگی

    غواصی یک زن در زمان قاعدگی، به احساس خود وی بستگی دارد. در طول ۳ تا ۵ روز، احتمال از دست دادن ۵۰-۱۵ میلی‌لیتر خون و بقایای سلولی وجود دارد. از لحاظ فیزیولوژیک این میزان ناچیز است، اما حتی این میزان کم می‌تواند توجه کوسه‌ها را به خود جذب کند. اثباتی برای این مدعا وجود نداشته ودر واقع زنان کمتر از مردان مورد حمله کوسه‌ها قرار می‌گیرند. یک تئوری برای توضیح این امر آن است که خون همولز شده همراه با خون قاعدگی می‌تواند به‌عنوان یک عامل دورکننده کوسه عمل کند.
    برای اکثر زنان سالم و فعال، تغییرات ایجاد شده در دوران قاعدگی قابل اغماض بوده و تأثیر بسیار کمی را در فعالیت‌های روزمره آنان خواهد داشت. گرچه این دوره تأثیرات فیزیولوژیک و روانی خود را دربردارد. مطالعات آماری انجام شده در المپیک ۱۹۷۰ نشانگر کاهش مشخصی در عملکرد زنان در زمان قاعدگی نبود.
    اختلال دیگری که در زمان عادت ماهانه دچار افزایش بروز می‌شود، میگرن است. اگر غواص از این بیماری رنج می‌برد - خصوصاً در زمان قبل از عادت ماهانه - پرهیز از انجام غواصی منطقی خواهد بود.
    در دوران قبل از عادت ماهیانه و در طول آن، احتمال پرخونی مخاطی به همراه ادم و احتباس مایعات وجود دارد. در صورت بروز این حالت، برابرسازی گوش میانی (به‌علت تورم مجازی شیپور استاش) با اشکال بیشتری روبه‌رو شده و احتمال بارترومای گوش و سینوس وجود خواهد داشت.
به‌صورت تئوریک مطرح شده که احتباس مایعات در دوران قبل از قاعدگی و در طول آن می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز بیماری برداشت فشار شود.
    مطالعه انجام شده در نیروی هوائی آمریکا نشانگر ارتباط مشخص بین بروز بیماری برداشت فشار ناشی از پرواز و زمان بروز آخرین قاعدگی بود. تعداد بیشتری از نفرات (۴۰۰ نفر) در طول روزهای قاعدگی  دچار بیماری شدند. این مطالعه این چنین نتیجه‌گیری کرد که زنان در طول زمان قاعدگی در معرض خطر بیشتر ابتلاء به بیماری برداشت فشار در ارتفاع شده و این میزان با فاصله گرفتن از دوره عادت ماهانه، کمتر خواهد شد. این مطالعه در خصوص مکانیزم احتمالی بروز و بسط مسئله به غواصان زن، توضیحی ارائه نداده است. مطالعه در خصوص ارتباط قاعدگی با بروز بیماری برداشت فشار در غواصان زن انجام نپذیرفته است.
    اگرچه شواهدی بر تأیید این امر وجود ندارد، به‌نظر می‌رسد که دقت بیشتر در خصوص جداول برداشت فشار، در طول یک هفته مانده به قاعدگی و در زمان عادت ماهانه، امری منطقی باشد. در صورت وجود اشکالات واضح فیزیولوژیک یا روانی در طول دوران قاعدگی (مثل اضطراب، افسردگی، خستگی، ضعف کرامپ‌های عضلانی، تهوع، استفراغ و یا افزایش حساسیت به دریازدگی) پرهیز از انجام غواصی توصیه می‌شود.

منابع :
http://www.cloob.com/clubname/ghavasi_pedi
برگرفته از کتاب پزشکی غواصی و زیرسطحی (در حال چاپ)
ترجمه دکتر رامین معصومی (پزشک متخصص غواصی و درمان هیپربار)
دکتر رامین

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .