جزیره سیری

نام سیری را شاید در اخبار هواشناسی شنیده باشید .اما سیری خیلی بیشتر از یک نام  بر گردن ایرانیان حق دارد اگر می گویید چرا پاسخ بسیار است اما یکی از مهمترین دلابل آن  تولید نزدیک به 2.5 در صداز نفت ایران در تاسیسات نفتی سیری و همچنین  همراهی این جزیره  با جزیره خارک در  امکان بارگیری نفت در  نفتکشهای صادراتی است.

وجه نامگذاری:
جزیره سیری به نامهای دیگری مانند سری و یا سوری معروف بوده است که البته در محاوره کنونی بیشتر نام سری مصطلح و رایج است زیرا جزیره دارای حساسیت بالایی از نظر میادین نفتی و نظامی دارد .نام اولیه جزیره سوری بوده که به معنی گل قرمز و یا به مناسبت خاک سرخی است که در سطح جزیره پراکنده است و به مرور به سیری و سری تعغییر نام داده است .

موقعیت جغرافیایی:
جزیره سیری در جنوب شرقی پهنه آبهای نیلگون خلیج فارس و در فاصله 130 مایلی جنوب غربی بندر عباس ،مرکز استان هرمزگان قرار دارد .
جزیره سیری دز جهت غر ب ،28 مایل (53 کیلو متر ) تا جزیره بو موسی ،42 مایل (77 کیلومتر ) در جهت شمال شرقی تا بندر لنگه ، 22 مایل(40 کیلومتر ) در جهت شمال تا جزیره فارور و 12.5 مایل (23 کیلومتر )تاجزیره فارورگان فاصله دارد .همچنین بندر دبی در فاصله 56 مایلی جنوب شرقی جزیره سیری قراردارد .
مختصات جزیره عبارت است از 54 درجه و 29 دقیقه تا 54 در جه و 35 دقیقه طول جغرافیایی و 25درجه و 53 دقیقه تا 25 درو 56 دقیقه عرض جغرافیایی


مساحت:
مساحت جزیره 16.5 کیلومتر مربع بوده وبلند ترین ارتفاع آن 37 متر است .

گستره انسانی:
در قسمت‌های شمالی و نزدیک سواحل جزیره مناطق مسکونی همراه با سایر تأسیسات جای گرفته‌اند این جزیره به طور كامل نظامی است و هیچ فرد بومی در آن زندگی نمی‌کند. هم چنین عده‌ای از مردم جزیره در تأسیسات نفتی کار می‌کنند. آمارها نشان می دهد تا سه دهه قبل ساکنین قدیمی جزیره سیری خانوارهای بودند که به ماهیگیری می پرداختند و تعداد آنها از 200 نفر فراتر نبود ولی به دلیل مشکلات، به بنادر اصلی خلیج فارس به خصوص بندر لنگه مهاجرت نمودند ساکنین فعلی شامل کارکنان اقماری شرکت نفت فلات قاره و پیمانکاران زیر مجموعه و همچنین کارکنان دوایر دولتی و نظامیان می باشند .بر اساس آمار سال 75 توسط مرکز آمار جمعیت 506 نفر ذکر شده که همگی مرد هستند .
اما در سال 88 با مجموع نظامیان جزیره که آماری از انها در دست نیست جمعیت جزیره بیش از 2000 نفر باشد . ساکنین جزیره اکثراً اهل تشیع و فارسی زبان هستند از زبان های کاربردی  دیگر عربی، ترکی و لری استفاده می شود.


پوشش گیاهی:
در این جزیره تعداد قابل توجهی نخل خرما به طور پراکنده وجود دارد. این منطقه پوشش گیاهی فقیری دارد. در این جزره معدن خاک سرخ نیز موجود است.

تنوع جانوری:
     حیات جانوری در جزیره سیری به دلیل وسعت کم ،محصور بودن
در آب و نبودن زنجیره کامل غذایی و همچنین  نبودن علوفه ، به خصوص برای پستانداران ،محدود و تنوع آنها نیز کم است . در سال 1370 تعداد 15 راس جبیر (نوعی آهو ) توسط شرکت نفت فلات قاره از جزیره خارک وارد این جزیره شد  که هم اکنون تعداد آنها بیش از 100 راس است وبه طور آزادانه در سطح جزیره پراکنده اند نکته قابل توجه درباره این حیوان این است که چنانچه در قفس محبوس باشد احتمال از بین رفتن آن زیاد است. از حیوانات این جزیره می‌توان از آهو، گربه و مرغ دریایی و ... نام برد.

ناهمواری ها:
این جزیره فاقد پستی و بلندی بوده و نسبتاً مسطح است. مرتفع‌ترین نقطه آن ۲۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ ‌ترین ابعاد طولی و عرضی جزیره ۱/۶ و ۶/۴ کیلومتر است.


آب و هوا:
زمستان در همه جای این منطقه گرم بوده و دمای بالا همراه با نم نسبی شرایط شرجی را بوجود آورده است در نواحی ساحلی در تمام طول سال رطوبت بیش از 50 درصد می باشد .در تمام طول تابستان ،شبانه روزی حالت شرجی وجود دارد در فصل تا بستان با توجه به استقرار توده پر فشار جنب حاره ای در بالا و سیستم کم فشار در سطح زمین اولاً تابش ورودی بیشتری به ناحیه مکیده می شود و ثانیاً هوای گرم سرزمینهای اطراف مانند عربستان به ناحیه مکیده می شود .به طوری که در بیشتر ایستگاه ها ی ناحیه بالا ترین دمای روزانه به بیش از 40 در جه سانتی گراد می رسد.

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .