جزیره هنگام

جزیره ی «هنگام» از جزایر بسیار مهم خلیج فارس است که در گذشته به آن «هینام» یا «هنجام» نیز می گفتند. این جزیره، ظاهراٌ از زمان های قدیم محل توقف کشتی ها برای برداشتن آب یا آذوقه بوده و به همین دلیل می گویند اطلاق واژه ی هنگام بر این جزیره در واقع به معنی آمدن به هنگام و به موقع برای برداشتن آب و غذا وسایر مایحتاج بوده است. همچنین در شهرستان میناب هم دوازده ساعت آب را یک هنگام می نامند. جزیره ی هنگام، بعد از جزایر هرمز، خارک و قشم همواره مورد توجه استعمار گران بوده است در کتاب کلید خلیج فارس نوشته ی قصدر می خوانیم: (بعضی از سلاطین جنگجو و فاتح آشور در کتیبه هایشان تسخیر سواحل و جزایر خلیج فارس به دست فنیقی ها را حک کرده اند. از این رو، معلوم می شود که از روزگار سابق در خلیج فارس تمدنی وجود داشته است و شاید بعضی از این ملل در بنیاد این تمدن شرکت داشته اند.)
انگلیسی ها، از زمان حکومت قاجاریه، با ساختن خانه ها و تأسیساتی نظیر: اسکله، انبار ذغال، تلگرافخانه و ... زیر کانه در این جزیره نفوذ کردند. که امروزه دامه آن نفوذ به طور کامل برچیده شده است. این جزیره با داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی ها و واداشتن چاه های آب و به دلیل واقع شدن در منطقه ی استراتژیک نظامی، دارای اهمیت بسیار زیاد است.

موقعیت جغرافیایی :
جزیره ی هنگام یکی از جزایر شهرستان قشم است که در فاصله ی 1389 متری جنوب شرقی جزیره ی قشم، 52 کیلومتری جزیره ی لارک، 81 متری بندرعباس و 72 کیلومتری جزیره ی هرمز واقع شده است.

ناهمواری ها:
بخش عمده جزیره هنگام تپه و ماهور است و اراضی قسمت های شمالی و شمال شرقی وجنوب غربی جزیره نسبتاٌ مسطح اند.
نیمه جنوبی جزیره ی پستی و بلندی و شیب ملایم دارد. چند نقطه ی مرتفع نیز در بخش شمالی جزیره هست که شاخص ترین آن را می توان کوه میترابا با ارتفاع 106 متر دانست.

مساحت :
جزیره ی هنگام حدود 55 کیلومتر مربع وسعت دارد و تقریباً به شکل یک بیضی است.

سواحل :
کرانه های این جزیره دارای شیب ملایم به طرف دریا است و عمق آب در اطرفا آن به میزانی است که قایق ها می توانند به سهولت در آنجا کناره بگیرند.

روستاهای جزیره:
هنگام سه روستا به نام های : هنگام نو، غیل و هنگام قدیم دارد. این روستاها به وسیله جاده های شوسه به یکدیگر مرتبط اند.

هنگام نو :
روستای هنگام نو رو به روی روستای ساحلی «شیب دراز» در کرانه ی جنوبی جزیره ی قشم قرار گرفته است. ساحل هنگام نو، شنی است و برای پهلو گرفتن قایق ها بسیار مناسب است. در بدو ورود به این روستا، تأسیسات اسکله و ساختمان انبار، پاسگا انتظامی، دکل ماکروویو، ساختمان موتورخانه، کارخانه ی آب شیرین کن و ساختمان های دو طبقه مخروبه، دفتر پست، خانه ی پزشک و مدرسه به چشم می خورد.

روستای کوچک غیل  :
این روستا در غرب جزیره و در بین روستای هنگام نو و هنگام قدیم قرار دارد. این روستا به دلیل واقع شدن در گودی، آب باران بسیاری را در خود جمع و راکد می سازد. و از همین رو نام این روستا غیل گذاشته است.

هنگام قدیم:
روستای هنگام قدیم درجنوب شرقی جزیره قرار دارد.فاصله ی روستای هنگام نو تا روستای غیل در حدود 6 کیلومتر و از روستای غیل تا روستای هنگام قدیم در حدود 4 کیلومتر است.

آب و هوا :
هوای جزیره هنگام مانند همه ی جزایر خلیج فارس، گرم و مرطوب است. میانگین درجه ی حرارت سالانه 5/26 درجه است که حداکثر آن به 2/39 درجه و حداقل آن به 5/12 درجه میرسد. میزان رطوبت نسبی در ماه های سال دارای میانگین بالاتر از 50 درصد است. در فصل بهار، به همراه افزایش دما، میزان رطوبت نسبی نیز افزایش می یابد. میزان بارش حدود
170 میلی متر در سال است. حجم آب دریافتی ناشی از بارش کمتر از یک میلیون متر مکعب در سال تخمین زده می شود.

آب آشامیدنی :
آب آشامیدنی اهالی هنگام نو از کارخانه ی آب شیرین کن، برکه و یا آب انبار تأمین می شود. در روستای هنگام نو 12 آب انبار و 8 برکه بدون سقف وجود دارد آب آشامیدنی اهالی هنگام قدیم و روستای غیل ازچاه تأمین می شود و اغلب چاه های این روستا آب شیرین دارند. در روستای غیل 15 چاه آب حفر شده است که روی چند حلقه از آن، موتور نسب شده است و از آب آن برای زراعت استفاده می شود.

خصوصیات اجتماعی و فرهنگی جزیره :
جزیره ی هنگام درگذشته دارای جمعیت قابل توجهی است و به طوری که جمعیت جزیره را در سال 1304 بیش از 5000 نفر ذکر کرده اند ولی به دلیل عدم توجه دولت مرکزی در گذشته، اهالی جزیره به بحرین و امارات مهاجرت نمودند. در حال حاضر جمعیت سه روستای آن به 400 نفر می رسد.

منابع اقتصادی :
شغل اکثر اهالی جزیره ماهیگیری است. عده ای هم به عنوان جاشو و ملوان در لنج های ماهیگیری و باری خدمت می کنند. اهالی جزیره هنگام همچنین در فصل سیل میگو شب ها از سواحل جزیره در زیر نور چراغ شاه میگو صید می کنند. بزرگترین و خطرناک ترین صید اهالی جزیره شکار کوسه کر است. کشاورزی نیز شغل برخی دیگر از اهالی جزیره ی هنگام است در روستای غیل از آب چاه ها برا ی کشاورزی استفاده می شود. در روستای هنگام و غیل باغ های نخل و درختان انبه، انجیر، کنار و صیفی کاری وجود دارد.

معادن :
در جزیره ی هنگام معادن نمک متبلور، آهن، سرب و خاک سرخ وجود دارد. چنانچه دولت به استخراج معادن مزبور اقدام نماید، وضع مردم روستا نیز تغییر خواهد کرد. از سنگ های آذرین در مناطق مرکزی می توان برای ساخت وساز بنا، اسکله و سایر تأسیسات مورد نیاز استفاده کرد.

دیدنی‌ها :
از نقاط دیدنی جزیره تأسیسات بندری انگلیسی‌ها است. تماشای دسته‌های دلفین اطراف جزیره یکی از دیدنی‌های این جزیره به شمار می‌رود. شنا و غواصی در سواحل پیرامون جزیره و تماشای لاکپشتان دریایی، سواحل زیبای صخره‌ای و شنی از جمله جاذبه های دریایی اطراف هنگام و طبیعت منحصر به فرد، آهوان و تنها پارک کروکودیل کشور از جاذبه‌های داخل جزیره هنگام محسوب می‌شوند. [پارک کروکودیل نوپک] مهمترین مرکز گردشگری ساخته شده در این جزیره زیبا و دیدنی است. این جا نخستين مزرعه پرورش کروکودیل کشور است. در کنار این پارک با ایجاد امکانات لازم و کمپینگ دائمی امکان اقامت طبیعت گردان فراهم شده است.

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .