محیط زیست

کتاب پستانداران دريايي خليج فارس و دريايي عمان؛ عوامل مرگ و مير گروهي، راهنماي ميداني امداد و نجات و شناسايي گونه‏اي، که حاصل دوسال فعاليت ميداني و بررسي علل مرگ و مير پستانداران در آبهاي جنوب ايران و در پي مرگ و مير گسترده دلفين‏ها در سواحل جاسک در سال 86 است توسط سيد محمد باقر نبوي، اميد صديقي و شهرام نوربخش ترجمه و تاليف شده است،در معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست و اداره کل محيط زيست سيستان و بلوچستان منتشرشد.
اين کتاب در بخش اول به بررسي عوامل مرگ و مير گروهي پستانداران دريايي نظير آلودگي‏ها، شرايط آب  وهوايي ، سموم طبيعي ، بيماري‏ها، صيد و صيادي و ... مي‏پردازد.
در سومين بخش کتاب نيز راهنماي شناسايي گونه‏هاي پستانداران دريايي جنوب ايران شامل نهنگ‏ها، دلفين‏ها، پروپويز و گاو دريايي آمده است. در اين بخش اطلاعات علمي مربوط به شکل ظاهري، عادات زندگي، وضعيت حفاظتي گونه‏ها به همراه عکسهاي رنگي از پستانداران دريايي درج شده است.

 

کتاب جانوران دریایی خطرناک خلیج فارس و دریای عمان به همت آقای رسول زارع زاده مدرس بین المللی غواصی منتشر شده است. این کتاب نفیس که حاصل تلاش ستودنی ایشان میباشد مشتمل بر 504صفحه گلاسه میباشد که با بهره گیری از تصاویر گویا برجذابیت آن افزوده شده است. مطالعه این کتاب قطعا موجبات افزایش اطلاعات شمارابدنبال خواهد داشت. ازنکات شاخص این مجموعه ارائه اطلاعاتی کامل مشتمل بر معرفی خصوصیات فیزیکی،فیزیولوژیکی،نحوه تولید مثل،عادات زندگی،نوع تغذیه ،پیشگیری از مورد حمله قرار گرفتن ،کمکهای اولیه  می باشد.

 

 

کتاب مدیریت آب در دریاچه ها و رودخانه ها نوشته "م.دیویس - د. کورنول" با ترجمه سیمین  ناصری - محمدتقی قانعیان در سال ١٣٨٩ با موضوع مدیریت توسط موسسه علمي و فرهنگي نص در ٨٠ صفحه منتشر شده است.

 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .