مخلوط گازها

غواصی فنی ممکن است با استفاده از مخلوطی از گازهای تنفسی به غیر از هوا مانند: هلیوکس و هلی ایر انجام گیرد. تنفس هوای معمولی  (با ۲۱ درصد اکسیژن) در اعماق بیشتر از ۱۸۰ فوت (۵۵ متر) خطر مسمومیت با اکسیژن را دارا و مرگبار است. اولین نشانه مسمومیت اکسیژن معمولا تشنج بدون هشدار است که معمولا به مرگ می انجامد، البته گاهی اوقات غواص ممکن است علائمی هشدار دهنده قبل از تشنج حس کند که می تواند:

  •  توهم شنوایی و بصری؛
  •  حالت تهوع؛
  • انقباض ناگهانی (به خصوص در صورت و دستها)؛
  •  تحریک پذیری و نوسانات خلق و خوی
  • سرگیجه
    باشد. همچنین با افزایش فشار و عمق نیتروژن تبدیل به مخدر می شود و در نتیجه کاهش توانایی برای واکنش نشان دادن و یا فکر کردن را به دنبال دارد. با اضافه کردن گاز هلیم به مخلوط تنفسی غواصان می توان این اثرات را کاهش دهند. زیرا هلیوم خواص مشابه را در عمق ندارد. در این مخلوط گاز همچنین می توان میزان اکسیژن را به منظور کاهش خطر مسمومیت با اکسیژن کاهش داد. در این هنگام اکسیژن به زیر ۱۸ درصد کاهش می یابد که به نام ترکیب هیپوکسی شناخته شده است و می توان آن را به عنوان گاز تنفسی بطور امن استفاده کرد.
    نایتروکس یکی دیگر از مخلوط گازی مشترک است ، ولی به دلیل بالا بودن میزان اکسیژن در آن برای غواصی عمیق استفاده نمی شود . افزایش درصد اکسیژن در نایتروکس باعث بالا رفتن میزان جذب اکسیژن و کاهش جذب نیتروژن در بدن غواص می گردد. همچنین میزان کم درصد نیتروژن امکان انجام تعداد بیشتری غوص و غواصی های متعدد را نسبت به هوای تنفسی معمولی بوجود می آورد. محدوده عمق نایتروکس بستگی به درصد اکسیژن استفاده شده در آن دارد و استفاده از نایتروکس نیاز به آموزش های بیشتر و دانش لازم به منظور استفاده بی خطر و درک اثرات این گازها بر روی بدن در غواصی دارد.
 
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .